Posted on Bez kategorii

Z pewnością miałeś okazję spotkać się z tym terminem, ale mimo wszystko nadal wydaje Ci się obcy. Co to jest spiek i czym się różni od naturalnego kamienia takiego jak granit czy piaskowiec?

Spieki to najczęściej spotykany materiał, z którego wykonuje się blaty kuchenne, obudowy do kominków, parapetów czy okładziny ścian. Jest to bardzo trwały materiał, odporny na uderzenia czy zarysowania. Jest to doskonały sposób na uzyskanie efektu prawdziwego kamienia bez obniżania jego odporności i innych parametrów. Docenianą zaletą spieków, w przypadku blatów kuchennych, jest możliwość uniknięcia budowania konstrukcji, jak w przypadku granitu czy innych kamieni naturalnych. Pozwala zatem na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca.

Są to dość cienki płyty wielkoformatowe – około 3 mm. Produkcja spieków polega na zmieleniu skał granitowych z dodatkiem pigmentów, glinek i topników skaleniowych. Mieszaninę poddaje się utwardzeniu poprzez wypalanie w piecach hybrydowych w temperaturze powyżej 1200 stopni C. Dzięki takiemu sposobowi obróbki są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia.

Jednak, aby spieki posiadały te wszystkie właściwości, ważny jest sposób ich montażu oraz to, aby zajęli się tym fachowcy. Nieumiejętne zamontowanie blatów z tego materiału spowoduje, iż już po kilku latach, jeśli nie miesiącach, potrzebna będzie ich wymiana.

Najczęściej spotykany rozmiar płyt ze spieków to 100cm x 300cm, ale często spotkać się można z innymi wymiarami. Za sprawą swojej niewielkiej grubości, są niezwykle lekkie – 10kg na metr kwadratowy.

Do montażu tego typu materiałów stosuje się specjalne, elastyczne kleje o podwyższonych parametrach. Spoiny wykonuje się o minimalnej szerokości 2mm i wypełnia je fugą elastyczną.

Cechą, dzięki której spieki oferowane w wielu renomowanych sklepach internetowych, np. https://homekoncept.shop/produkty/plytki-i-podlogi/spieki-kwarcowe.html , znalazły swoje zastosowanie w elewacjach zewnętrznych czy naszych kuchniach jest ich bardzo niski wskaźnik nasiąkliwości od 0,1 do 0,3%. Z tego też powodu konieczny jest ich umiejętny montaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *